HelloFresh – Frugal and Healthy?

Hello all,

I’m trying to find ways to cut back on costs because everything is getting very expensive. I started purchasing HelloFresh to take away from the mental anguish of shopping for food .

I did the shopping online at Meijers for comparable meals. HelloFresh costs me $110 a week for 12 meals. Running similar with online recipes I have roughly $112. The big difference is that once the spices, sugars, and oils are purchased more money will be saved for future online recipes. The price after initial purchase would be roughly $85.

Does anyone else fight with this dilemma that they are spending too much on food for just themselves? How do you make food work with your finances? Opinions on me doing HelloFresh?

HelloFresh – Frugal and Healthy?